RSS Artykuły

DEBRZNO. Pech czy zmasowany atak?
Gdyby ogłosić konkurs na największego pechowca tegorocznej kampanii wyborczej, w cuglach wygrałby go Wojciech Kallas z Debrzna ubiegający się o stanowisko burmistrza tego miasta. Już dwukrotnie ktoś zniszczył jego billboardy i banery. A to nie koniec przygód.
Maria Sowisło
GMINA CZARNE. Z przełamanymi nieśmiertelnikami
Szczątki 10 niemieckich żołnierzy zostały ekshumowane z cmentarza komunalnego w Bińczu. Teraz ich prochy zostaną złożone na cmentarzu pod Szczecinem. Do Bińcza przyjechała ekipa złożona z przedstawicieli firmy pracującej na zlecenie Fundacji „Pamięć” (współpracującej z Niemieckim Ludowym Związkiem Opieki nad Grobami Wojennymi z Kassel) oraz wolontariuszy ze Stowarzyszenia Miłośników Historii i Eksploracji „Pro Memoria” z Gdyni. Pojawili się w miejscowości w gminie Czarne, bo mieli informacje o szczątkach niemieckich żołnierzy leżących na miejscowym cmentarzu. Przekazał im ją mieszkaniec tej miejscowości Aleksander Chodorski.
Wojciech Piepiorka
NIEŻYWIĘĆ. Drzewo powinno zostać ścięte
Tak uważają mieszkańcy Nieżywięcia, którzy z niepokojem przyglądają się roślinie przy wejściu na cmentarz. Wewnątrz jest spróchniałe. Mieszkańcy obawiają się, że w każdej chwili może się złamać i spowodować zniszczenia nagrobków.
Piotr Sobolewski
CZARNE. Kandydaci debatowali
Ireneusz Witkowski ma zamiar zająć się spółkami miejskimi. Zbigniew Strzelczak uważa, że należy stworzyć bilans otwarcia, natomiast Piotr Zabrocki chce przeprowadzić konsultacje społeczne w sprawie budżetu oraz spraw bezpieczeństwa. Takie właśnie decyzje miałyby być pierwszymi jakie podjęliby, zasiadając w fotelu burmistrza Czarnego. Zamiary zdradzili podczas debaty organizowanej przez „Tygodnik Człuchowski”.
Monika Niemczyk
KOCZAŁA. Najbardziej ucieszą się dzieci
Około 100 tys. zł przeznaczyła gmina Koczała na budowę małej infrastruktury w dwóch miejscowościach. Dzięki temu mieszkańcy Płocicza i Wilkowa mają miedzy innymi małe place zabaw dla dzieci.
Monika Niemczyk
PRZECHLEWO.Będą łapać formę w przechlewskim parku
Dziesiątki uczniów uczestniczyło w otwarciu PZU Trasy Zdrowia w Przechlewie, która powstała w miejscowym parku. Pod okiem nauczycieli wychowania fizycznego przetestowali wszystkie urządzenia, jakie znalazły się na trasie.
Monika Niemczyk
PZRECHLEWO. Sen o kobiecie w welonie
Z zapartym tchem mieszkańcy Przechlewa słuchali opowieści jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego. Przyjechał, aby promować swoją książę, ale przede wszystkim aby podzielić się swoimi przemyśleniami i dokonaniami.
Monika Niemczyk
POWIAT CZŁUCHOWSKI. Pokazywać nie tylko zamek (ZDJĘCIA)
Wszystkie zdjęcia są piękne, tak jak piękny jest nasz powiat – tymi słowami dyrektor Czarneńskiego Centrum Kultury Marzena Kaczmarska podsumowała 150 fotografii, jakie wpłynęły na konkurs „Powiat człuchowski, panorama turystyczna: ziemia, przeszłość, ludzie”. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy jego laureatów. Jurorami byli dwaj utytułowani fotoreporterzy: Argymir Iwicki z Debrzna i Daniel Frymark z Chojnic. Decydowali nie tylko o tym, kto będzie mógł poszczycić się mianem laureata konkursu, ale również o tym, do czyjej kieszeni trafią nagrody finansowe.
Wojciech Piepiorka
CZARNE. Tytuł nie dla burmistrza, za to dla dowódcy
Jednym z ostatnich glosowań Rady Miejskiej w Czarnem w obecnym składzie miało dotyczyć przyznania ustępującemu burmistrzowi miasta Czarne tytułu Honorowego Obywatela Gminy Czarne. Uchwała nie została ostatecznie poddana pod głosowanie.
Wojciech Piepiorka
DEBRZNO. Chcą pomagać i współpracować
Ponad 100 osób przyszło we wtorkowe popołudnie do Inkubatora Przedsiębiorczości w Debrznie, aby spotkać się z kandydatami na burmistrza tego miasta. W debacie organizowanej przez „Tygodnik Człuchowski” wzięli udział Elżbieta Mikołajczyk i Wojciech Kallas. Obecny burmistrz Mirosław Burak usprawiedliwił swoją nieobecność, przysyłając w poniedziałek do redaktor naczelnej Marii Sowisło SMS-a o treści: Z przykrością informuję, że pomimo próby zmiany terminu z promotorem inżynierskiej pracy dyplomowej nie mogę uczestniczyć w debacie w dniu jutrzejszym.
Monika Niemczyk