RSS Artykuły

PRZECHLEWO. Wójt jest winny
Wójt Przechlewa Andrzej Żmuda Trzebiatowski (na zdjęciu na sali sądowej w towarzystwie swojego obrońcy Grzegorza Wołka) został uznany winnym, że w lipcu ubiegłego roku kierował samochodem po pijanemu. Sędzia Sądu Rejonowego w Człuchowie Alicja Aubrecht-Prądzyńska nie dała wiary jego wyjaśnieniom, jak też powołanym przez obronę świadkom, którzy utrzymywali, że włodarz napił się kiedy wysiadł z auta. Uznała je za sprzeczne z logiką i doświadczeniem życiowym. Wójt będzie musiał zapłacić 5 tys. zł grzywny, wpłacić 1 tys. zł nawiązki i pokryć ponad 3 tys. zł kosztów procesu. Prawo jazdy odzyska dopiero w październiku 2017 roku. Pomimo niekorzystnego wyroku nadal może jednak sprawować funkcje publiczne. Wójt najprawdopodobniej uniknie jednak odpowiedzialności za spowodowanie kolizji.
Monika Niemczyk
DEBRZNO. Samoloty coś nie mogą wylądować
Nikt nie zgłosił się do pierwszego przetargu na ustawienie ekspozycji dwóch samolotów na placu Lotników Polskich w Debrznie. Burmistrz Wojciech Kallas zapowiedział, że zorganizuje drugi konkurs. Ma też zastrzeżenia do wykonania podstaw przyszłych pomników.
Piotr Sobolewski
GMINA CZŁUCHÓW. Skrzyżowanie będzie poprawione
- Czy my jesteśmy gorsi – pytają mieszkańcy Nieżywięcia. Nie mogą się pogodzić z tym, że wjazd na skrzyżowanie remontowanej drogi powiatowej, prowadzącej do ich miejscowości, z tzw. starą berlinką jest tak wąski, że zmieści się tam tylko jeden samochód. Tymczasem po drugiej stronie – na krzyżówce z drogą w kierunku Brzeźna, miejsca jest dla dwóch aut.
Piotr Sobolewski
KOCZAŁA. Wakacje czas zacząć!
Plac obok Gminnego Ośrodka Kultury w Koczale, w minioną sobotę był miejscem, w którym na jeden metr kwadratowy przypadała największa liczba uśmiechniętych dzieci w całym powiecie człuchowskim. Powód? Wspólna zabawa z okazji powitania lata.
Piotr Sobolewski
DEBRZNO. Chcą remontu i oświetlenia
Mamy dość pyłu, hałasu i pozostawianych na drodze śmieci – skarżą się mieszkańcy ulicy Trębackiej w Debrznie. O remont drogi proszą od 2011 roku, a do dziś nie wiedzą kiedy może dojść do skutku.
Piotr Sobolewski
DEBRZNO - LĘBORK. Nakłaniał do podpalenia domu?
Jeszcze w tym roku powinien się rozpocząć proces byłego burmistrza Debrzna. Mirosław B. został oskarżony o trzy przestępstwa. W sumie w tej sprawie prokuratorzy z Lęborka postawili 14 zarzutów. Usłyszeli je także Jarosław U., Mariusz C., Przemysław M. i Adrian P.
Wojciech Piepiorka
CZARNE - DEBRZNO. Praca za jeden głos
Odkąd burmistrzem Czarnego został Piotr Zabrocki, nie ma chyba jednego konkursu na dane stanowisko w gminie, który nie wzbudziłby kontrowersji. Podobnie było z konkursem na stanowisko sekretarza gminy. Wybrana została Ewa Matraszek, choć nie otrzymała większości głosów.
Wojciech Piepiorka
GMINA RZECZENICA. Spłacili za dużo długów
Nie poszło jak z płatka uchwalanie pierwszego w karierze absolutorium za wykonanie budżetu dla Tomasza Gindy. Choć ostatecznie wójt gminy Rzeczenica został „rozgrzeszony”, to cała dyskusja toczyła się wokół błędu, który przydarzył się skarbniczce gminy Małgorzacie Hnat.
Wojciech Piepiorka
CZŁUCHÓW. Nie tacy znowu Małolaci (ZDJĘCIA)
Na scenie i wokół niej sporo się działo podczas czwartej edycji Street Jam w Człuchowie. Można było posłuchać raperów z regionu, popatrzeć na popisy lokalnych tancerzy, obejrzeć w akcji koszykarzy z okolicy czy podziwiać sztukę, jaką uprawiają miejscowi grafficiarze.
Wojciech Piepiorka
PIŁKA NOŻNA. Trzecie miejsce. Tylko czy aż?
Piłkarze człuchowskiego Piasta przez niemal cała rundę wiosenną utrzymywali się na drugim miejscu w tabeli Słupskiej Klasy Okręgowej, gwarantującym awans do czwartej ligi. Zawiedli jednak na finiszu sezonu i kolejny sezon również spędzą w okręgówce. Nikt jednak nie rozpacza nad tym, że awans przeszedł Piastowi koło nosa.
Wojciech Piepiorka