RSS Artykuły

GM. PRZECHLEWO. Dzwon na zakręcie
Dużo szczęścia mieli kierowcy, którzy we wtorek brali udział w kolizji na trasie z Pawłówka do Przechlewa. Nikomu nic się nie stało, choć roztrzaskali samochody. Nie nadawały się do dalszej jazdy.
Maria Sowisło
KOCZAŁA. Spowolnić ruch na osiedlu
Jest szansa, że w przyszłym roku na osiedlu mieszkaniowym w Koczale zostaną zamontowane progi spowalniające. Jest to jedna z propozycji, która miałaby być zrealizowana z funduszu sołeckiego.
Monika Niemczyk
DEBRZNO. Nie muszą zarabiać, ale turystów chcą mieć
O tym, że Debrzno ma niewiele do zaoferowania turystom, a także o tym, co zrobić, by to zmienić, rozmawiamy z Łukaszem Jurkowlańcem, wiceburmistrzem Debrzna.
Agnieszka Wirkus
DEBRZNO. Co po ciemku widzieli strażnicy?
Na to pytanie odpowiedzi szukały podczas eksperymentu procesowego na parkingu przy ul. Przechodniej w Debrznie strony postępowania, w którym oskarżonym o jazdę po pijanemu jest Piotr Multan (zgodził się na publikację nazwiska). W ten sposób sprawdzana była wersja zdarzeń strażników miejskich.
Maria Sowisło
CZŁUCHÓW. Na wakacje bez Sobieskiego
Krzysztofa Monikowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie, do końca października najprawdopodobniej nie będzie spać spokojnie. A wszystko dlatego, że w kierowanej przez nią placówce znalazły się dzieła, których wartości nie można nawet określić. To haftowana „Bitwa pod Grunwaldem” i „Jan III Sobieski pod Wiedniem”.
Monika Niemczyk
PRZECHLEWO. Ostrzegali kierowców
Przez kilka chwil na twarzach kierowców zatrzymywanych w ubiegłą środę przez policyjny patrol w Przechlewie malował się strach przed ewentualnym mandatem. Znikał on jednak w momencie, kiedy do auta podchodzili uczniowie gimnazjum. Brali oni udział w akcji profilaktycznej dotyczącej bezpiecznej jazdy. Chociaż funkcjonariusze zatrzymali kilkudziesięciu kierowców nikt z nich nie został ukarany.
Monika Niemczyk
CZARNE. Gorzelni żal
Roman Przytuła stoi przy wysokim, wąskim zbiorniku i patrzy jak gotuje się zacier. Przez małe okienka widać jak wszystko bulgocze. Zacierowy-aparatowy, bo takie ma stanowisko pan Roman, obserwuje to zjawisko po raz ostatni, bo to ostatni zacier w gorzelni w Domisławiu w gminie Czarne. Zdaniem właściciela, firmę trzeba zamknąć, bo producentom wódek bardziej opłaca się przywozić spirytus z Litwy.
Monika Niemczyk
POWIAT. Nieliczni rolnicy dostaną wsparcie
Rolnicy, których uprawy zniszczyła susza, są zawiedzeni sposobem przyznawania państwowej pomocy. Nie dość, że członkowie komisji szacujących straty, brali pod uwagę tylko niektóre rośliny, to jeszcze musiały one nadal znajdować się na polach. Gospodarze musieli też udowodnić, że straty objęły ponad 30 procent ich produkcji. Problem, że wskaźnik dotyczył całego gospodarstwa i był liczony w oparciu o dane z kilku lat.
Agnieszka Wirkus
CZARNE. Radni wyrzucili pomysł do kosza. Burmistrz: To mały atak osobisty
Piotr Zabrocki poniósł klęskę. Chciał, żeby dzierżawca wysypiska śmieci w Nadziejewie musiał płacić podatek od nieruchomości, ale żaden z radnych nie poparł uchwały w tej sprawie.
Wojciech Piepiorka
GMINA RZECZENICA. Sufit zawali nam się na głowę!
Mieszkańcy Brzezia chcą domagać się pieniędzy od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku. Ich zdaniem zły stan krajowej dwudziestkipiątki doprowadził do tego, że w ich domu pękają ściany, a sufit się zapada. Dopytują też o remont jezdni i obwodnicę.
Wojciech Piepiorka